W procesie administracji serwerami ważna jest szybkość oraz umiejętność bezbłędnego wyłapywania usterek. Dlatego niestety nie każdy będzie w stanie sam zająć się zarządzaniem serwerem, zwłaszcza bardziej zaawansowanym technicznie niż klasyczne, współdzielone konto hostingowe. Dla tych, którzy nie chcą podejmować się tej odpowiedzialności lub po prostu mają inne rzeczy na swojej głowie, doskonałym rozwiązaniem może być serwer z administracją. To jedna z najpopularniejszych współcześnie usług, z której bardzo chętnie korzystają zwłaszcza niewielkie firmy. Dlaczego?

Outsourcing wybranych zadań

Głównie ze względu na fakt, że to rozwiązanie tanie i optymalnie spełniające potrzeby takich przedsiębiorstw. Klient opłacając na przykład serwer VPS, czyli popularnego dedyka, nie musi się o nic martwić i niczym przejmować, jeśli chodzi o jego zarządzanie. Kwestie takie jak regularne aktualizacje, kopie bezpieczeństwa albo sprawdzanie wydajności właściwie dla niego nie istnieją, bo odpowiedzialność za nie przejmuje administrator serwera. W przypadku małych firm, które nie zatrudniają własnych informatyków, serwer z administracją jest wyjściem bezpiecznym i kompleksowym.

Co obejmuje administracja serwerami?

Zakres samej usługi jest raczej stały i niewiele różni się w zależności od firm hostingowych. Podstawą jest opieka nad serwerem, czyli dbałość o bezpieczeństwo, aktualizacje, kopie zapasowe, wydajność, ale też analizy danych z serwera oraz wykrywanie i usuwanie błędów. Ponieważ administracja to usługa ciągła, działająca non stop, nad serwerami stale ktoś czuwa, co pozwala na błyskawiczną reakcję i zapewnienie im bezproblemowego, bezawaryjnego działania przez cały czas.

Gwarancja własnego konta

Gdyby szukać najbardziej zasadniczej różnicy między dedykowanym serwerem a kontem hostingowym, można byłoby wymienić przede wszystkim kwestię absolutnej wyłączności tego pierwszego. Mówiąc dokładniej, prywatny serwer z administracją jest przeznaczony na wyłączność dla jednej osoby, która go wykupiła. Jego zasoby pozostają do jej pełnej dyspozycji i nie ma ryzyka, że ktoś obcy się pod niego „podepnie”, zmniejszając jego wydajność lub wręcz doprowadzając do blokady w przypadku, gdyby prowadził działalność niezgodną z regulaminem lub prawem. Niewielkie firmy mogą na takich serwerach budować swoje własne sklepy internetowe, platformy sprzedażowe lub instalować oprogramowanie do obsługi klienta albo działań wewnątrzfirmowych. Dzięki pełnej obsłudze administracyjnej i pomocy o każdej porze dnia i nocy, nie muszą się przejmować żadnymi kwestiami technicznymi.