Profesjonalny hosting www, który zapewni naszej stronie internetowej poprawność działania, będzie wiązał się z pewnym rocznym kosztem. Jego wysokość może wynieść nawet kilkaset złotych i zwykle w takich ramach się kształtuje, jest to jednak inwestycja konieczna, która przyniesie znaczące korzyści naszej stronie internetowej.

Najtańszy hosting może okazać się ofertą niekoniecznie godną uwagi, choć nie można wykluczyć, że oferta kusząca brzmiąca tani hosting, nie przyniesie tego, co oczekujemy. Trzeba zapoznać się ze szczegółami. Uważnie przyglądać się temu, co podają nam firmy hostingowe, bo niekiedy bardzo wysoka cena, choć będzie związana z otrzymaniem usług, które zapewnią pełną funkcjonalność strony i jej poprawne działania, to jednak w rzeczywistości za tego typu rzeczy powinniśmy płacić mniej.

Ogólnie rzecz biorąc ceny za usługi hostingowe wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jednak zarówno ta dolna, jak i górna granica, może być nieco podejrzana. Z pewnością za najniższą cenę nie otrzymamy tego, na czym nam najbardziej zależy. Nie unikniemy reklam, które na stronie umieści dostawca usług, ani tego, iż będą one również przychodziły drogą elektroniczną.

Ponadto poprawność działania strony możliwe, że zostanie zachowana, jednak jej funkcjonalność nie będzie aż tak wysoka, jak byśmy tego oczekiwali. Będzie po prostu gorzej i wolniej, a przecież nie na tym zależy właścicielom stron internetowych.

Ponadto przyjdzie nam zmagać się z ograniczeniami zarówno przestrzeni dyskowej, jak i transferu, w przypadku gdy nasza strona zostanie wzbogacona o zdjęcia czy filmy, jej funkcjonalność znacznie spadnie, a i możemy spodziewać się, że przy dłuższym jej eksploatowaniu stanie się niedostępna po jakimś czasie.

Najgorszą jednak opcją jest wybranie darmowego hostingu www, który wciąż wiele firm posiada w swojej ofercie. Taka opcja sprawdzi się do przetestowania i zapoznania się ze szczegółami, jednak w tym wypadku o funkcjonalności i poprawności działania strony nie może być mowy.

Na pierwszym miejscu borykamy się z wieloma reklamami, które udostępnia dostawca, a do tego z limitami względem przestrzeni dyskowej oraz transferu. Limitami, które są właściwie wyśrubowane do granic możliwości i nie pozwalają na zbyt wiele. Do tego bywa i tak, że nie obsługiwane są języki skryptu typu PHP, a właściciel strony nie może liczyć na dostęp do bazy danych.

Profesjonalny hosting www musi kosztować, ale dla nas jako właścicieli strony internetowej będzie to oznaczało, że strona zyska na sprawności działania oraz szybkości. Również na tym, że jej uptime sięgnie deklarowanych przez firmy hostingowe 99%. U osoby, która tworzy dla nas stronę, powinniśmy upewnić się, że dany hosting obsługuje technologie związane ze stroną, choć aktualnie tu panują standardy i najczęściej mamy do czynienia z PHP bądź MySQL. Wybierajmy oferty jak najbardziej dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań, a właściwie potrzeb związanych ze stroną.

Liczy się bowiem treść oraz to, aby dotarła ona do jak największej liczby odbiorców i by chcieli oni na daną stronę powracać.