Działanie każdej większej firmy – a nawet wielu jednoosobowych działalności gospodarczych – nie może się dzisiaj odbywać bez strony www. Co więcej, rośnie liczba firm inwestujących w bardziej zaawansowane rozwiązania informatyczne, które często wymagają albo dużego i pojemnego hostingu, albo własnego, dedykowanego serwera VPS. W przypadku tych ostatnich firmy z zdecydowanej większości wybierają opcję serwera z administracją, co zdejmuje z nich ciężar zarządzania takimi serwerami.
Wydajność hostingu
Serwery VPS cechują się bardzo wysoką wydajnością i bezawaryjnością, co sprzyja ich wykorzystywaniu do zaawansowanych i rozbudowanych projektów informatycznych w firmie. Opieranie na nich działania stron www, sklepów internetowych, aplikacji i programów do zarządzania działaniami firmy jest dzisiaj standardem. Z drugiej strony nie można zapominać, że serwery VPS wymagają szczególnej formy opieki i administracji, która powinna przebiegać pod dyktando doświadczonej i kompetentnej osoby posiadającej właściwe wykształcenie w tym kierunku. Mając więc na uwadze wydajność hostingu, jego możliwości techniczne i rolę, jaką najczęściej spełnia, wiele firm decyduje na serwer VPS z administracją, powierzając zarządzanie nim wyłącznie specjalistom.
Co obejmuje administracja serwerami VPS?
Profesjonalne zarządzanie serwerami tego typu obejmuje kompleksowe działania dotyczące zapewnienia mu bezawaryjnego i efektywnego działania. Są to więc przede wszystkim bieżące aktualizacje oprogramowania, pełen monitoring dostępności wraz z analizą wydajności serwera oraz oczywiście wykonywana każdego dnia kopia bezpieczeństwa. Serwery VPS z administracją to także dodatkowy czas pracy administratora (zwykle w roboczogodzinach) wliczony w pakiet wykupionych usług. Jego wielkość zależy najczęściej od rodzaju wykupionego pakietu.
Administrator własny czy zewnętrzny?
W korporacyjnych przedsiębiorstwach zarządzaniem firmowymi hostingami oraz serwerami dedykowanymi zajmuje się zwykle osobny dział IT. Jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo serwerów i ich poprawne funkcjonowanie. W celu redukcji kosztów można stosować jednak działania outsourcingowe, czyli zlecenie tego zadania firmie zewnętrznej. Najczęściej taka opcja dostępna jest bezpośrednio przy zakupie serwera u hostingodawcy. Warto rozważyć jej zakupienie nie tylko ze względów oszczędnościowych, ale także praktycznych: zewnętrzni administratorzy lepiej znają swoje serwery, ich działanie oraz pełną infrastrukturę sieci, dzięki czemu mogą zareagować szybciej i efektywniej.