Wraz z rosnącą popularnością różnych usług internetowych rośnie również zapotrzebowanie na programy i aplikacje działające w sieci oraz same strony www. Do ich działania potrzeba nie tylko odpowiednich plików z kodem, ale również hostingu, na którym będą mogły być umieszczone. I o ile większości stron i aplikacji wystarczy standardowy hosting, a więc usługa dzielona z innymi, to są programy, strony i sklepy internetowe, które potrzebują własnej, dużej przestrzeni na wyłączność.
Nieograniczone zasoby
Taką możliwość daje serwer VPS z administracją, czyli serwer dedykowany, przeznaczony przez usługodawcę jedynie na potrzeby jednego klienta. Pełne zasoby serwera, transfer, pojemność oddane są do dyspozycji jednej osoby, która może nimi dowolnie gospodarować w zakresie wydzielonych limitów. Te jednak zdarzają się bardzo rzadko w przypadku serwerów dedykowanych. W lwiej części przypadków jest to usługa kompleksowa i elastyczna, pozbawiona limitów zarówno transferowych, jak i pojemnościowych. Dodatkowo opcją korzystną dla klientów nieznających się na kwestiach technicznych obsługi serwera jest możliwość wykupienia VPS z administracją, czyli usługi zarządzania nim przez zewnętrznego, doświadczonego specjalistę.
Wysoka wydajność serwera
Konta hostingowe są dobrym rozwiązaniem dla małych projektów internetowych, ale w starciu z dużymi potrzebami informatycznymi firm okazują się niezbyt wydajne. Dlatego serwery dedykowane wyróżniają się właśnie olbrzymią wydajnością, która przejawia się nie tylko w szybkości ich działania, ale również płynności. To oznacza bra awaryjności, a w przypadku problemów pojawiających się ze strony klienta – ich szybkie usunięcie przez administratora. Wysoka wydajność bierze się w głównej mierze z faktu, że zasoby serwera są w pełni optymalizowane pod potrzeby klienta a nie rozdzielane na wiele różnych środowisk (stron www, aplikacji).
Bezpieczeństwo usługi
Nowoczesne i funkcjonalne serwery VPS z administracją wyróżniają się też takim elementem jak duże bezpieczeństwo przechowywanych na nich danych. Wynika to z dwóch przyczyn: po pierwsze braku przeciążeń, które mogłyby być furtką dla ataków cyberprzestępców, a po drugie większym zaangażowaniem samego administratora, który opiekując się serwerem dedykowanym częściej monitoruje jego stan, wydajność i analizuje potencjalnie podejrzane zdarzenia. Odpowiada również za to, co wiele osób nieświadomie przeocza – regularne tworzenie kopii zapasowych z danymi, dzięki którym serwer w razie krytycznego zdarzenia można szybko przywrócić do działania.